Feltiella acarisuga

Feltiella acarisuga to drapieżna muszka żółciowa wysoce skuteczna w biologicznym zwalczaniu przędziorków. Ten pożyteczny owad, pochodzący z Europy, żeruje na różnych gatunkach przędziorków, w szczególności na przędziorku dwuplamkowym. Feltiella acarisuga jest kluczowym elementem strategii zintegrowanej ochrony przed szkodnikami (IPM), oferując hodowcom zrównoważone rozwiązanie w przypadku inwazji przędziorków. Stosując Feltiella acarisuga w swoich programach ochrony przed szkodnikami, producenci rolni i ogrodniczy mogą chronić swoje uprawy przed przędziorkami, jednocześnie zmniejszając zależność od chemicznych pestycydów. Ten naturalny drapieżnik zapewnia zdrowsze uprawy dzięki skutecznej kontroli biologicznej.

Play

Zwalczanie przędziorków za pomocą Feltiella acarisuga

Drapieżna muszka żółciowa Feltiella acarisuga jest stosowana do zwalczania następujących szkodników:

Niektóre z powszechnych przędziorków zwalczanych przez Feltiella acarisuga obejmują przędziorka dwuplamkowego (Tetranychus urticae), przędziorka truskawkowca(Tetranychus turkestani), przędziorka Kanzawa(Tetranychus kanzawai) i wiele innych. Naturalny wróg Feltiella acarisuga jest dostępny w Koppert jako Spidend.

Play

Jak stosować Feltiella acarisuga

Drapieżna muszka żółciowa Feltiella acarisuga jest dostępna w plastikowych kubkach (Spidend).

  • Wykonaj otwór w pokrywie i umieść kubek na płycie z wełny mineralnej lub bezpośrednio na glebie

  • Chronić przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych i wody

  • Pozostawić kubek na miejscu przez co najmniej dwa tygodnie.

Dawkowanie preparatu Spidend zależy od klimatu, uprawy i zagęszczenia przędziorków i powinno być zawsze dostosowane do sytuacji. Wprowadzanie należy rozpocząć, gdy tylko w uprawie zostaną wykryte pierwszeprzędziorki. Dawki wprowadzane zwykle wahają się od 0,25-25 na m2/wydanie. Uwolnienia należy powtarzać co najmniej 3 razy w tygodniowych odstępach lub do momentu zwalczenia szkodnika. Skonsultuj się z doradcą Koppert lub uznanym dystrybutorem produktów Koppert w celu uzyskania porady na temat najlepszej strategii w danej sytuacji.

Najlepsze warunki do stosowania Feltiella acarisuga

Optymalne wyniki uzyskuje się w wilgotnym środowisku (>80% wilgotności względnej) i w temperaturach od 20 do 27°C (68 do 81°F).

Zachowanie żywieniowe Feltiella acarisuga

Feltiella acarisuga działa najlepiej, gdy przędziorki występują w koloniach i może być stosowana w połączeniu z drapieżnymi roztoczami Phytoseiulus persimilis i Neoseiulus californicus. Natychmiast po wydostaniu się z jaj larwy muszki zaczynają żerować na jajach, nimfach i osobnikach dorosłych przędziorków. Za pomocą aparatu gębowego najpierw unieruchamiają ofiarę, a następnie wysysają jej zawartość. Larwy zjadają również przędziorki, które są w diapauzie i mogą zjeść 15 dorosłych przędziorków lub do 50 jaj roztoczy dziennie. Są agresywne i dostosowują ilość spożywanego pokarmu do zagęszczenia populacji przędziorków. Tam, gdzie występują duże, lokalne skupiska przędziorków, Feltiella acarisuga jest dobrym środkiem kontrolnym. Osobniki dorosłe nie są drapieżne i potrzebują jedynie wody i cukru.

Cykl życiowy Feltiella acarisuga

Hodowcy mogą rozróżnić różne etapy życia drapieżnej muszki żółciowej, Feltiella acarisuga, stosując ją jako środek biokontroli poprzez uważną obserwację specyficznych cech na każdym etapie:

  • Stadium jaja: Samice Feltiella acarisuga składają jaja na liściach i pajęczynach w koloniach przędziorków i wokół nich. Jaja są często składane w pobliżu żyłek liści. Są one przezroczyste do jasnożółtych, nieco dłuższe niż średnica jaj przędziorków i mają prawie bananowy kształt.

  • Stadium larwalne: Kolor larwy jest zwykle pomarańczowy, ale może się różnić w zależności od koloru zjedzonej ofiary i czasami może być żółty lub czerwony. Zaraz po wydostaniu się z jaja larwa jest żółtawobiała. Jaja i pierwsze stadia larwalne są bardzo trudne do znalezienia w uprawie ze względu na ich niewielki rozmiar i kolor.

  • Stadium poczwarki: Po zakończeniu rozwoju larwalnego larwy Feltiella acarisuga wchodzą w stadium poczwarki. Poczwarki są często znajdowane w osłoniętych miejscach, takich jak szczeliny liści lub w glebie. Początkowo wydają się bladozielone, ale stopniowo ciemnieją w miarę dojrzewania. Poczwarki są wydłużone i lekko zakrzywione, przypominając małe ziarenka ryżu.

  • Stadium dorosłe: W miarę rozwoju przed linią środkową pojawia się czerwona plamka, po czym cała larwa staje się ciemniejsza. W końcu na ciele pojawiają się białe plamki. W pełni rozwinięta larwa ma około 2 mm długości. Pod koniec ostatniego stadium larwalnego larwa przędzie biały kokon w pobliżu żyłki liścia i przepoczwarza się w nim.

Dokładnie monitorując swoje uprawy i identyfikując obecność jaj, larw, poczwarek i osobników dorosłych Feltiella acarisuga, hodowcy mogą ocenić skuteczność tego środka biokontroli w zwalczaniu populacji przędziorków i promowaniu zrównoważonych praktyk ochrony przed szkodnikami.