Header image

Zwalczanie mszyc za pomocą pasożytniczej błonkówki Aphelinus abdominalis

Play

Aphelinus abdominalis to pasożytnicze błonkówki służące do kontroli biologicznej różnych gatunków mszyc.

Pasożytnicza błonkówka Aphelinus ab dominalis jest zastosowana do biologicznej kontroli następujących szkodników:

Naturalny wróg Aphelinus ab dominalis jest dostępny w Koppert jako Aphilin.

Play

Best conditions for use of Aphelinus abdominalis

The parasitic wasp Aphelinus abdominalis is effective between 15 and 35°C (59 and 95°F).

Jak stosować Aphelinus abdominalis?

Pasożytnicze błonkówki są dostępne w butelce (Aphilin).

  • Uwolnij mumie w pobliżu zaatakowanych roślin, ponieważ Aphelinus abdominalis nie jest zbyt mobilny
  • Rozłóż materiał na płytach z wełny mineralnej lub w pudełkach z aplikacją (Dibox).
  • Upewnić się, że materiał pozostaje suchy w miejscu wprowadzenia przez kilka dni.

Dawka Aphilin zależy od klimatu, uprawy i zagęszczenia mszyc i powinna być zawsze dostosowana do konkretnej sytuacji. Wprowadzanie należy rozpocząć zapobiegawczo wkrótce po zasadzeniu uprawy. Zakres dawek wynosi zazwyczaj 0,25-4 nam2/wydanie. Uwolnienia należy powtarzać kilka razy. Skonsultuj się z doradcą Koppert lub uznanym dystrybutorem produktów Koppert w celu uzyskania porady na temat najlepszej strategii w danej sytuacji.

Zachowanie pasożytniczej błonkówki Aphelinus abdominalis

Gdy samica Aphelinus abdominalis wykryje mszycę, bada ją krótko końcówkami anten. Następnie odwraca się, zwija końcówki skrzydeł i próbuje przebić mszycę w odwłoku długim jajnikiem. Owipositor pozostaje włożony przez kilka minut w celu złożenia jaja. Karmienie żywiciela odgrywa ważną rolę w zmniejszaniu liczebności szkodników, a dorosła osa przebija mszycę swoim jajnikiem i wysysa ją bez składania jaja. Małe mszyce są wykorzystywane do karmienia żywiciela, podczas gdy większe osobniki są pasożytowane. Kontrola mszyc jest spowodowana karmieniem żywiciela i pasożytowaniem w mniej więcej równym stopniu.

Cykl życiowy i wygląd Aphelinus abdominalis

Dorosły Aphelinus abdominalis ma od 2,5 do 3 mm długości, krótkie nogi i krótkie anteny. Samice mają czarny tułów i żółty odwłok. Samce są nieco mniejsze, a ich odwłok ma nieco ciemniejszy kolor. Spasożytowana mszyca twardnieje i staje się skórzastą, czarną mumią. Dorosła osa wygląda przez nieregularnie ząbkowany otwór na tylnym końcu mumii, na którym nadal można rozpoznać anteny i rogi mszycy. Mumię Aphelinus można odróżnić od mumii gatunków Aphidius po ich mniej spuchniętej, bardziej wydłużonej formie i czarnym kolorze. Dorosłe osy wolą chodzić niż latać, a podrażnione skaczą.