Header image

Zwalczanie mszyc za pomocą pasożytniczej błonkówki Aphidius colemani

Play

Aphidius colemani to pasożytnicze błonkówki zastosowane do biologicznej kontroli szkodników. Gatunek ten należy do rodziny Braconidae i jest znany przede wszystkim ze swojej skuteczności w kontrolowaniu populacji mszyc w różnych środowiskach rolniczych i ogrodnictwie. Aphidius colemani jest szeroko stosowana do kontroli biologicznej mszyc.

Aphidius colemani jest zastosowany do kontroli następujących szkodników:

  • Mszyca bawełniana(Aphis gossypii)
  • Mszycabrzoskwiniowa (Myzus persicae)
  • Mszyca tytoniowa(Myzus nicotianae).

Naturalny wróg Aphidius colemani jest dostępny w Koppert jako Aphipar.

Play

Best conditions for use of Aphidius colemani

The parasitic wasp Aphidius colemani is most effective between 20 and 25°C (68 and 77°F). The effectivity is reduced at temperatures above 30°C/86°F.

Jak stosować Aphidius colemani?

Pasożytnicze Błonkówki są dostępne w butelce (Aphipar).

  • Rozłóż materiał na płytach z wełny mineralnej lub w Diboxach
  • Upewnij się, że materiał pozostaje suchy i nie jest przenoszony z miejsca wprowadzenia przez co najmniej kilka dni.

Dawka Aphiparu zależy od klimatu, uprawy i zagęszczenia mszyc i powinna być zawsze dostosowana do konkretnej sytuacji. Wprowadzanie należy rozpocząć zapobiegawczo wkrótce po zasadzeniu uprawy. Zakres dawek wynosi zazwyczaj 0,25-4 nam2/wypuszczenie. Uwolnienia należy powtórzyć co najmniej 3 razy. Skonsultuj się z doradcą Koppert lub uznanym dystrybutorem produktów Koppert w celu uzyskania porady na temat najlepszej strategii w danej sytuacji.

Zachowanie pasożytniczych błonkówek Aphidius colemani

Aphidius colemani charakteryzuje się bardzo skutecznym zachowaniem poszukiwawczym, które umożliwia tym błonkówkom tropienie i pasożytnicze błonkówki, nawet przy ich niskim zagęszczeniu. Zachowanie samicy podczas składania jaj jest typowe dla Aphidiidae. Najpierw żywiciel jest badany przez bębnienie antenami. Daje to osie informacje o tym, czy mszyca jest właściwym gatunkiem i czy nie była wcześniej pasożytnicza. Jeśli oba kryteria są spełnione, rozpoczyna się druga faza pasożytowania. Samica staje na wyciągniętych nogach i wygina odwłok do przodu pod tułowiem i między nogami. Przesuwając odwłok do przodu, przebija mszycę swoim jajnikiem i składa jajo. Wszystko to dzieje się w mniej niż pół sekundy. Oprócz samego pasożytowania, zakłócenie populacji mszyc przez obecność pasożytniczej błonkówki ma również wpływ: zaalarmowane mszyce wydzielają substancję ostrzegawczą, która wpływa na całą populację, często powodując, że mszyce spadają z liścia i spadają na ziemię. Chociaż w rezultacie wiele mszyc ginie, wiele z nich przeżywa i migruje do innych roślin, aby założyć nowe kolonie. Aby uniknąć pokrycia się ich wydzielinami, pasożyt nie wnika łatwo do bardzo gęstych kolonii mszyc.

Cykl życiowy i wygląd Aphidius colemani

Samice Aphidius spp. składają w mszycy jajo, w którym następnie rozwijają się cztery stadia rozwoju larwalnego. Po zakończeniu rozwoju larwa tworzy kokon wewnątrz kutikuli mszycy, powodując jej pęcznienie. Naskórek zmienia się z twardego, skórzastego brązu w złotożółtą osłonkę, znaną jako mumia. Spasożytowane mszyce zamieniają się w złotobrązowe mumie po 7-12 dniach, w zależności od temperatury. Cztery do sześciu dni później pojawią się nowe osy. Dorosła osa braconida opuszcza mumię przez okrągły otwór. Kolor i forma mumii nie stanowią jednak niezawodnego klucza do gatunku osy w środku: wiele os pasożytniczych błonkówek, które pasożytują na mszycach, wytwarza mumię podobną do tej, którą mają Aphidius spp. Mszyce nie umierają od razu, ale zwykle nadal żerują i wydzielają spadź. Preferowane są mszyce w drugim i trzecim stadium rozwoju, ale pasożytowane mogą być wszystkie stadia, w tym mszyce uskrzydlone. Pasożytnicze błonkówki w czwartym stadium rozwoju i dorosłe mszyce będą produkować potomstwo przez kolejne dwa dni, ale jeśli mszyca zostanie spasożytowana w młodszym stadium, nie będzie się rozmnażać. Samiec błonkówki ma nieco dłuższe anteny, zaokrąglony odwłok, który jest krótszy niż skrzydła i jest czarny z ciemnobrązowymi nogami. Samica ma bardziej spiczasty odwłok, który jest tak długi jak skrzydła, jest wyposażona w jajnik i jest czarna, z jasnobrązowymi nogami.