Header image

Zwalczanie mszyc za pomocą pasożytniczej błonkówki Aphidius matricariae.

Aphidius matricariae to pasożytnicza błonkówka należąca do rodziny Braconidae i jest powszechnie znana ze swojej roli w biologicznej kontroli szkodników - mszyc. Ta mała osa jest cennym naturalnym wrogiem zarówno w rolnictwie, jak i ogrodnictwie. Aphidius matricariae jest zastosowany do kontroli szkodników:

  • Myzus spp.

Naturalny wróg Aphidius matricariae jest dostępny w Koppert jako Aphipar-M.

Play

Najlepsze warunki do stosowania Aphidius matricariae

Naturalny wróg Aphidius matricariae jest najbardziej skuteczny w temperaturze od 15 do 25°C (59 do 77°F). Skuteczność zmniejsza się w temperaturach powyżej 28°C/82°F.

Jak stosować Aphidius matricariae?

Pasożytnicze błonkówki Aphidius matricariae są dostępne w butelce (Aphipar-M).

  • Rozłóż materiał na płytach z wełny mineralnej lub w Diboxach
  • Upewnij się, że materiał pozostaje suchy i nie jest przenoszony z miejsca wprowadzenia przez co najmniej kilka dni.

Dawka Aphipar-M zależy od klimatu, uprawy i zagęszczenia mszyc i zawsze powinna być dostosowana do konkretnej sytuacji. Wprowadzanie należy rozpocząć zapobiegawczo wkrótce po zasadzeniu uprawy. Zakres dawek wynosi zazwyczaj 0,25-4 nam2/wydanie. Uwolnienia należy powtórzyć co najmniej 3 razy. Skonsultuj się z doradcą Koppert lub uznanym dystrybutorem produktów Koppert w celu uzyskania porady na temat najlepszej strategii w danej sytuacji.

Zachowanie pasożytniczej błonkówki Aphidius matricariae

Aphidius matricariae to godna uwagi osa pasożytnicza o charakterystycznym sposobie żerowania, której celem są mszyce. Po tym, jak samica osy złoży jaja wewnątrz mszycy, larwy wykluwają się i zaczynają żerować wewnętrznie. Wykorzystują one swoje wyspecjalizowane aparaty gębowe do penetracji ciała mszycy i wysysania składników odżywczych, skutecznie pożerając żywiciela od wewnątrz. Ta strategia żerowania jest bardzo skuteczna, pozwalając larwom rozwijać się i rosnąć, jednocześnie uszczuplając populację mszyc. Larwy są w stanie dostosować swoje tempo żerowania w zależności od zagęszczenia mszyc, optymalizując swój drapieżny wpływ na obszarach o wysokim stężeniu mszyc. W ten sposób Aphidius matricariae odgrywa kluczową rolę w kontrolowaniu inwazji mszyc i zmniejszaniu potrzeby interwencji chemicznych w rolnictwie. Dorosłe osy nie żerują na mszycach, lecz żywią się głównie nektarem i wodą.

Cykl życiowy i wygląd Aphidius matricariae

Osobniki dorosłe to 3-4 mm złotobrązowe osy z długimi antenami. Charakterystyczne dla rozróżnienia gatunku są cienkie paski na bocznych częściach talii osy. Aphidius matricariae jest specyficzny dla mszyc z rodziny Aphididae. Większość gatunków należy do rodzajów Myzus, Aphis, Ovatus, Rhopalosiphum i Sitobion. Biologia Aphidius matricariae jest bardzo podobna do biologii Aphidius colemani.